Dlaczego świerk rzadko spotykamy w meblarstwie?

Dla laika, który decyduje się na zakup mebli drewnianych, niemal nie ma znaczenia, z jakiego gatunku drzewa zostały wykonane. Patrzymy, czy odpowiada nam ich kolor oraz sposób wykonania.

Tymczasem poszczególne gatunki drewna mogą spełniać różne zadania, a jednocześnie w mniejszym lub większym stopniu odpowiadać naszym potrzebom. Istnieją również takie drzewa, które kompletnie nie nadają się do stosowania w przemyśle meblarskim.

Jednym z nich jest bardzo popularny świerk, który możemy spotkać w górskich rejonach zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej. Drzewo tego gatunku rozpoznamy po krótkich, ale dość mocno kłujących igiełkach.

Drewno pozyskiwane ze świerku jest miękkie oraz niezbyt trwałe. Co więcej, jest mocno podatne na działanie szkodników, co jest główną przyczyną tego, że bardzo rzadko jest stosowane w meblarstwie.

Nie oznacza jednak, że to powszechnie występujące i długowieczne drzewo jest całkowicie nieprzydatne. Jest ono głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji papieru.

Należy jednak pamiętać, że pomimo swojej popularności i ładnego koloru, zakup świerkowych mebli nie będzie dobrym wyborem.