Jak czuje się osoba chora na depresję?

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas wie, iż osoby chore na depresję zmagają się ze sporymi problemami z nastrojem. Nierzadko jednak okazuje się, że nie mamy pojęcia, na jaką skalę występuje to zjawisko.

W depresji stwierdzenie, że „nie mamy dziś humoru” to zdecydowanie za mało, by opisać faktyczny stan rzeczy. Bardzo ważne jest, że u chorego na depresję obniżony nastrój utrzymuje się przez większość czasu.

To, że taka osoba czuje się smutna, nieszczęśliwa i przygnębiona nie jest wyjątkiem czy następstwem konkretnych wydarzeń, ale niemal naturalnym stanem rzeczy. Słaby nastrój utrzymuje się prawie codziennie, najczęściej przez przeważającą część dnia.

Jeśli zastanawiasz się, czy ty lub twój bliski wykazują symptomy depresji, warto też wiedzieć, że najczęściej najgorszy humor towarzyszy choremu rano, a w ciągu dnia nieco się poprawia. W oczach chorego na depresję codzienność staje się nużąca.

Nawet te rozrywki, które wcześniej dostarczały mu radości, stają się nieatrakcyjne. Spotkania ze znajomymi, praca, hobby czy przyjemności przestają być godne zainteresowania.

Ponadto depresja to nie tylko uczucie smutku, ale również często towarzyszący mu niepokój. Właśnie ze względu na to depresję niejednokrotnie można pomylić z zaburzeniami lękowymi.