Jak uniknąć poczucia winy w depresji?

Sposób, w jaki postrzega świat osoba z depresją, znacznie różni się od tego właściwego dla zdrowych ludzi. Chorzy nie potrafią właściwie oceniać rzeczywistości i mają w zwyczaju obwiniać siebie za tak zwane „całe zło świata”. Niestety, to nie tylko objaw depresji, ale także dość prosta droga do tego, by w przyszłości zapaść na tego rodzaju schorzenia. Poczucie winy nad wyraz często staje na drodze do wyzdrowienia z depresji.

Najlepiej pomoże ci się z nim uporać wykwalifikowany psychoterapeuta. Stopniowo, małymi krokami, będziesz starał się unikać doszukiwania się swojej winy we wszystkich zdarzeniach. Z czasem zrozumiesz, że wiele przykrych sytuacji jest całkowicie od ciebie niezależnych. Nie ma potrzeby, żeby zmagać się z poczuciem winy w przypadkach, na które faktycznie nie miałeś wpływu.

Co więcej, często zdarza się, że osoby z depresją znacząco wyolbrzymiają zdarzenia, na które miały faktyczny wpływ. Nie da się ukryć, że pozbycie się poczucia winy, które wielu osobom towarzyszy już od wielu lat, nie jest łatwe. Wymaga dużo zaangażowania oraz cierpliwości. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z tym aspektem depresji samodzielnie.

Psycholog lub psychiatra z pewnością powie ci jednak, jak mały kroczkami dojść do sukcesu.