Kuchnia kastylijska czyli co się jada w centralnej części Hiszpanii?
www.szkolaartystyczna.elk.pl

Hiszpania to rozległy, podzielony na regiony kraj. Każdy z tych regionów posiada własną tradycje kulinarną.

Ma ją także leżąca w centrum Hiszpanii Kastylia. Dzieli się ona na Kastyilę – Leon i Kastylię -La Manchę, region Don Kichota.

To właśnie tutaj hoduje się owce rasy manchega, które pasą się na kastylijskich zboczach. Z ich mela wytwarza się ser owczy queso manchego, który stanowi podstawę do przygotowania bardzo wielu regionalnych dań.

Są to choćby migas czyli potrawa z okruchów chleba, kiełbasy chorizo, czosnku i tego właśnie sera. W innych regionach danie to wzbogaca się o smażone jajko czy jakieś inne dodatki.

W Kastylii – La Manchy można zjeść bardzo wiele dań z jagnięciny czy mięsa koziego. Wiele potraw, które się tutaj jada zawiera dodatek szafranu, który pozyskiwany jest z krokusów uprawianych także na tych terenach.

W Kastylii-Leon jada się głównie gulasze, leguminy oraz zawiesiste zupy. Popularna jest tutaj dziczyzna, jak choćby potrawy z dzików czy bażantów.

Stąd też pochodzi jedna trzecia upraw warzyw dla całej Hiszpanii, a więc nikogo nie dziwi, że jest ich bardzo wiele w regionalnej kuchni.