Meble brzozowe
łóżko do sypialni edumax.com.pl

Brzoza bez wątpienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych drzew, jakie można spotkać w polskich lasach. Wyróżnia ją przede wszystkim niepowtarzalny, biało-czarny lub biało-brązowy kolor kory.

Choć większość z nas potrafi rozpoznać brzozę rosnącą w lesie czy na łące, rozpoznawanie pozyskiwanego z niej drewna nie jest już tak proste. Czy warto wykorzystywać je w produkcji mebli? Drewno brzozowe, jako surowiec przeznaczony do wykonywania domowych sprzętów, posiada zarówno zalety, jak i wady.

Do tej pierwszej grupy bez wątpienia możemy zaliczyć łatwość jego pozyskiwania. Brzoza, odporna na niesprzyjające warunki, podobnie jak olcha może rosnąć niemal wszędzie.

Co więcej, rośnie dość szybko, więc już po upływie stosunkowo krótkiego czasu nadaje się do wykorzystania w przemyśle meblarskim. Łatwo się domyślić, że pospolitość i wszechobecność brzozy dość korzystnie wpływa również na jej cenę.

Do zalet brzozy można zaliczyć również to, że jej drewno jest dość łatwe w obróbce. Niestety, w spisie cech tego gatunku drzewa pojawia się także znacząca wada: jest niezbyt trwałe.

Właśnie dlatego bardzo często wykorzystywane jest do produkcji drewnianej sklejki.