Mniszek lekarski na wątrobę

Do najważniejszych organów w naszym ciele należy wątroba. Czasami jest ona trochę lekceważona i nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie ma znaczenie. To jednak fakt, dlatego warto o nią zadbać. Tryb życia niektórych ludzi wystawia wątrobę na poważny szwank.

Zła dieta obfitująca w tłuste i kaloryczne potrawy, duża ilość spożywanego alkoholu – to dwa najpoważniejsze obciążenia dla wątroby. Z czasem traci ona swoją wydolność, nie produkuje dostatecznej ilości żółci, a konsekwencją niewydolności wątrobowej może być nawet zgon pacjenta. Brzmi przerażająco, ale na szczęście można coś dla wątroby zrobić. Po pierwsze – zmiana diety.

Ograniczenie ilości wypijanego alkoholu, lżejsze potrawy, więcej jarzyn i kasz. To czynniki, które na pewno sprawią, że organ złapie drugi oddech. Dobrze też sięgnąć po herbatki ziołowe dedykowane wątrobie, a zwłaszcza takie, które zawierają mniszek lekarski. Zioło to ma właściwości rozkurczowe i żółciotwórcze, dlatego jest zalecane pacjentom w stanach nieżytów wątroby, a także jako środek wspomagający jej leczenie.