Pac-Man
www.witaminac.org.pl www.elpueblo.com.pl

Logo Pac-Mana, jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Żółta kulka z wyciętym trójkątem znana jest chyba w każdym miejscu globu. Gra została wyprodukowana w 1980 roku przez japońską korporację wydającą gry komputerowe Namco. Początkowo gra dedykowana była na automaty, później wraz z rozwojem techniki, powstały wersje na konsole Atari, komputery Commodore, Gameboy’e i PC.

Gracz kierujący tytułowym Pac-Manem przechodzi przez labirynt pełen białych kulek, warunkiem przejścia na kolejny etap jest zebranie wszystkich kropek znajdujących się na planszy. Do tego, gracz musi unikać duszków, które stopniowo pojawiają się i mogą zabić Pac-Mana. Cztery rodzaje duszków: Blinky, Inky, Pinky i Clyde różniły się od siebie prędkością poruszania i sposobem śledzenia Pac-Mana. Na każdym poziomie Pac-Man spotyka na swojej drodze nowe przeszkody i większą ilość duszków.

Rekord świata w Pac-Mana ustanowiony został w 1999 roku przez Billy’ego Mitchella i stanowił maksymalną liczbę punktów możliwą do zdobycia, czyli 3333360 punktów.