Pierwszy krok w walce z depresją
www.trimaudio.pl Jadwiga Bernardczyk Meller okulista

Wbrew obiegowej opinii, depresja jest bardzo trudną i uciążliwą chorobą. Nie wszyscy, którzy się z nią zmagają, mogą liczyć na wsparcie bliskich.

Bardzo często zdarza się, że osoby, które powinny być dla nas oparciem, lekceważą chorobę. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z depresją wraz z bliskimi czy w pojedynkę, powinieneś wiedzieć, jaki jest pierwszy krok w walce z chorobą.

Choć wydaje się to bardzo niepozorne, pierwszy krok do pokonania depresji powinien zajść w twojej głowie. To decyzja, że chcesz walczyć z chorobą, nie chcesz się jej już więcej poddawać, jest podstawą do osiągnięcia sukcesu.

Jeśli sam chory nie zdecyduje, że chce walczyć, rozmaite zabiegi i staranie podejmowane przez specjalistów i bliskich mogą spełznąć na niczym. Właśnie odpowiednia motywacja i próby wykrzesania z siebie choćby odrobiny samozaparcia są najważniejszym krokiem w stronę pokonania choroby.

Oczywiście, żeby wykonać ten krok, najpierw należy uświadomić sobie istnienie problemu. Na tym etapie bardzo często mogą pomóc nam znajomi czy bliscy.

Ze względu na to, jeśli to ty, w pełni zdrowy, zauważasz u kogoś niepokojące symptomy, nie powinieneś ich ignorować, ale zaproponować pomoc i zasugerować leczenie.