Terapia poznawcza – jak zwalcza depresję?
www.pomocnia-poznan.pl/oferta/psycholog-dzieciecy/

Nie ulega wątpliwości, że jeśli zmagasz się z depresją, powinieneś udać się po pomoc do specjalisty. To samo dobrze jest polecić także twoim znajomym, u których zauważysz tego rodzaju problem.

Wykwalifikowany psychoterapeuta z pewnością zaradzi coś znacznie szybciej i skuteczniej niż w przypadku, gdybyś starał się zwalczyć depresję we własnym zakresie. Jedną z dość powszechnie stosowanych form leczenia depresji jest terapia poznawcza.

Jej zadaniem jest zmienianie sposobu myślenia oraz schematów działania, które często z niego wynikają. W czasie terapii poznawczej psychiatra pomoże ci wykrywać negatywne myśli, które automatycznie pojawiają się w twojej głowie i poddawać je natychmiastowej krytyce.

Twoim zadaniem będzie odnajdywanie dowodów na to, że pesymistyczne założenia są bezpodstawne i stosunkowo łatwe do obalenia. To wstęp do tego, aby zastępować negatywne myśli tymi zdrowymi.

Warto wspomnieć również o tym, że techniki stosowane w terapii poznawczej przyczyniają się także do leczenia wyuczonej bezradności, która często towarzyszy depresji. Psychoterapeuta będzie pracował z tobą nad asertywnością i rozwijaniem umiejętności społecznych, co w dużej mierze pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem.