Tomb Rider

Tomb Raider to przygodowa gra akcji, która skupia się wokół brytyjskiej pani archeolog Lary Croft, której celem jest znalezienie potężnego artefaktu, zanim cenny skarb wpadnie w niepowołane ręce przestępczej organizacji. I tak w pierwszej części Lara Croft wyrusza do Ameryki Południowej.

Jej celem jest odnalezienie mistycznego przedmiotu o nazwie Scion, kolejne edycje mniej lub bardziej powielają schemat, jednak za każdym razem zadanie robi się trudniejsze, a parametry gry coraz bardziej zaawansowane. Pierwsza część gry powstała w 1996 roku, a od czasu jej ukazania się powstało kilka kolejnych wydań oraz kilka spin-offów i dodatków do podstawowych wersji.

Gry z serii Tomb Raider sprzedały się łącznie w ilości ponad 42 milionów egzemplarzy, dzięki czemu gra trafiła do grona najlepiej sprzedających się gier w historii. Największe zyski osiągnęła edycja z 2013 roku, osiągając ponad 8,5 miliona sprzedanych egzemplarzy.

Gra doczekała się także filmowych adaptacji, w których w rolę seksownej pani archeolog wcieliła się Angelina Jolie, co znacząco wpłynęło na rozwój jej filmowej kariery.